Zasłony oprócz funkcji praktycznej pełnią również ważną rolę estetyczną w naszych mieszkaniach. Od przemyślanego doboru koloru, ale także sposobu ich prezentacji na karniszu zależy, czy nasze wnętrze będzie prezentować się stylowo i pięknie. Dowiedzmy się więc, jak wieszać zasłony?

Z artykułu dowiesz się:

Klasycznie – zasłony na żabki

Zasłony powieszone na żabkach to od lat jeden z najpopularniejszych sposobów na wieszanie zasłon. Pięknie zmarszczone zasłony, czy też firany możemy zamocować za pomocą żabek na karniszu w formie szyny sufitowej, bądź też na karniszu drążkowym, jeśli nasze żabki zamocowane są na kółkach. Ten sposób mocowania zasłon idealnie pasuje do wnętrz w stylu klasycznym, czy też stylu glamour. Patrząc jednak od praktycznej strony, jest dosyć czasochłonny. Przede wszystkim samo wieszanie zasłon – nie ukrywajmy, że aby pięknie zawiesić naszą tkaninę na żabkach musimy stać dłuższą chwilę w niezbyt wygodnej pozycji z rękami do góry. Na szczęście konstrukcja karnisza oraz nowoczesnych żabek sprawia, że obecnie coraz szybciej się je wiesza i łatwiej przesuwa. 

Jak powiesić zasłony na przelotkach?

Odpowiadając na pytanie, jak upiąć zasłony w nowoczesny sposób, należy wspomnieć o zasłonach na przelotkach. Jest to prosty, ale przy tym bardzo stylowy sposób wieszania zasłon. Zasłony w górnej części mają wszyte otwory, przez które wkłada się drążek karnisza. Następnie mocuje się drążek już z zasłoną na wspornikach i gotowe. Zasłony układają się same w piękne i regularne fale. Mocowanie zasłon na kółkach idealnie sprawdza się gdy posiadamy w domu ciężkie zasłony – np. bardzo modne ostatnio zasłony z aksamitu. Zasłony jednokolorowe z mięsistego, lekko błyszczącego materiału będą się prezentować na przelotkach zjawiskowo. 

Zasłon na szelkach

Jeśli nasze wnętrze utrzymane jest w prostym, np. skandynawskim stylu idealnie sprawdzą się w nim zasłony wieszane na szelkach. Ten sposób mocowania nadaje się przede wszystkim do zasłon wykonanych z lekkich materiałów, lekko prześwitujących. Warto wspomnieć, że tego typu tkaniny będą pięknie wyglądały upięte. 

Jak upiąć zasłony? 

Sposób upięcia będzie zależał od stylu wnętrza oraz rodzaju i wzoru tkaniny. Stylem, który ukochał wszelkiego rodzaju chwosty i ozdoby jest styl glamour. Sposoby na upinanie zasłon glamour to przede wszystkim piękne zdobione sznury dekoracyjne, zakończone chwostami z błyszczącymi kamieniami, cekinami i innymi ozdobami. Tego typu ozdoba będzie stanowiła idealne wykończenie naszej dekoracji okiennej. 

Zasłony do parapetu, podłogi, czy też zasłony leżące na podłodze?

Zasłona opadająca na podłogę

Zastanawiając się nad właściwą długością zasłon w naszym mieszkaniu, trzeba przede wszystkim dobrać ją do pomieszczenia i jego funkcji. Przykładowo do kuchni najczęściej polecane są zasłony do parapetu. Bardzo często bowiem pod oknem w kuchni znajduje się zlewozmywak albo ciąg mebli, inna długość nie wchodzi więc w grę.

W przypadku sypialni czy też salonu, mamy jednak zdecydowanie większą swobodę. Kierując się wyłącznie względami praktycznymi należałoby wybrać zasłony do podłogi, które powinny się kończyć około 2 cm nad nią. Wybór tej długości ma niezaprzeczalny atut  – zasłony nie będą się aż tak brudziły – zbierały kurz oraz łatwiejsze będzie także posprzątanie przestrzeni pod oknem.

Jeśli jednak chcemy w naszym wnętrzu postawić na bardzo elegancki look, polecane są zasłony leżące na podłodze. Wtedy zasłona powinna być o około 20-30 cm dłuższa od wysokości. 

Zasłony w małym pomieszczeniu

Jeśli poszukujemy dekoracji okiennej do sporego salonu, wachlarz możliwości jest przeogromny. Nieco trudniejsze zadanie czeka tych z nas, którzy zastanawiają się jak powiesić zasłony w małym pomieszczeniu, np. w kawalerce. Jeśli nasze okno jest dosyć wąskie, ale wysokie idealnym rozwiązaniem jest zasłona po jednej stronie okna. 

Ładne zasłony to nie wszystko, aby wydobyć z nich maksimum ich potencjału trzeba także zadbać o sposób ich prezentacji. Należy wiedzieć jak je wyeksponować, by ich piękno cieszyło oczy domowników i zachwycało gości.