Okna stanowią wizytówkę domu. Ich dekoracja powinna być zatem perfekcyjna. Pamiętajmy jednak również o tym, by firany zdobiące nasze okna były równie piękne, co praktyczne. Dzięki firanom wnętrze nabiera charakteru i przytulnej atmosfery a nasze wnętrze jest chronione przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz. Różne rodzaje tkanin firanowych mają różne właściwości: przejrzystość, połysk lub matowe wykończenie, sztywność tkaniny. Te cechy sprawiają że firany o identycznym kroju ale z różnych tkanin prezentują się zupełnie inaczej. Tiul, woal, satyna, organza – z jakiego materiału uszyć firany? Podpowiem Ci.

Przedstawię zalety i wady poszczególnych rodzajów tkanin i ich cechy charakterystyczne. Materiał na firany – woal, tiul, satyna czy organza – występuje w pełnej gamie kolorystycznej. Możesz więc wybierać spośród wielu kolorów i nie musisz ograniczać się do klasycznej bieli. Jeśli wybraliśmy już kolor firany możemy przejść do wyboru tkaniny. To od jej rodzaju będzie zależało, jak firana będzie się układać, czy i jak często będziemy musieli ją prasować.

 

Delikatny woal – kapryśna pięknośćJak mierzyć zasłony

Firany z woalu należą do najpopularniejszych dekoracji okiennych. Miękka i lekka tkanina pięknie się układa, tworząc efektowne kaskady i fale. Często spotykamy woale haftowane i dekorowane aplikacją co daje nam szeroki wybór i pole do popisu przy komponowaniu dekoracji okiennych z tego materiału. Tanina woalowa, dzięki swojej niskiej przejrzystości, zapewnia wnętrzu prywatność. Firany woalowe będą więc idealnym rozwiązaniem do okien na parterze lub od ulicy. Jeśli mieszkasz na osiedlu o gęstej zabudowie postaw na firany woalowe. Niska przejrzystość woalu sprawia, że do wnętrz z oknami od północnej strony lepiej wybrać inną tkaninę. Firany woalowe wymagają prasowania przed powieszeniem, wyjątek stanowi tutaj woal kreszowany, który z założenia wygląda na pognieciony.

Organza – przejrzysta i delikatna

Organza, zwana też organtyną to tkanina o wysokiej przejrzystości. Sprawdzi się zatem w pomieszczeniach, dla których woal jest zbyt gęsty. Firany z organzy będą więc idealne do pomieszczeń z oknami wychodzącymi na północ lub na zacienione podwórze. Lśniąca powierzchnia firan z organtyny często rozświetlona jest dodatkiem błyszczących nici. Dzięki temu firany z organzy dają efekt optycznego rozświetlenia wnętrza. Decydując się na firany z delikatnej organtyny pamiętajmy, że można je prać w pralce domowej. Wymagają one niskiej temperatury. Aby firany z organzy prezentowały się nienagannie wymagają dokładnego prasowania. Po takim zabiegu układają się w miękkie fale.

 

Koronki – zapomniane piękności

Delikatne i eteryczne firany z koronki zachwycają swoim romantycznym urokiem. Mnogość wzorów sprawia, że koronkowe firany tworzą niepowtarzalne wnętrza. Takie dekoracje doskonale wkomponują się we wnętrza eleganckie, urządzone antykami. Ze względu na swoją wysoką cenę firany z ręcznie wykonanych koronek są dzisiaj rzadko spotykane i zastępowane przez swój tańszy odpowiednik – gipiurę. Częściej mamy do czynienia z koronkowymi aplikacjami na firanach, zwłaszcza zazdrostkach i firanach krótkich.

 

Markizeta – maksimum efektu, minimum wysiłku

Firany z markizety zyskują sobie grono zwolenników. Ich popularność rośnie nie tylko z powodu szerokiej gamy kolorystycznej i mnogości wzorów. Tkanina o strukturze siateczki występuje w różnej gęstości, co za tym idzie możemy wśród markizet znaleźć materiał na firany do wnętrz jasnych i ciemnych. Im gęstsza siateczka markizety, tym trwalsza firana ale wpuszcza mniej światła do wnętrza. Niepodważalną zaletą firan z markizety jest fakt, że nie wymagają one prasowania. Ta cecha sprawia, że markizeta jest jedną z najpopularniejszych tkanin na firany.

Firany bez prasowania

Tiul – urocza mgiełka

Tiulowe materiały na firany to niemal nieograniczony wybór wzorów. Gładkie, haftowane, zdobione cyrkoniami, gipiurą, koralikami, wycinane laserowo. Delikatny woal doskonale się układa, tworząc efektowne kaskady i fale a jednocześnie jest bardzo lekki i przepuszcza dużo światła. Firany uszyte z woalu będą więc doskonałym wyborem do wnętrz wymagających lekkich, przejrzystych firan. Duże okna tarasowe, za którymi widać pięknie urządzony ogród lub zapierający dech w piersiach widok, pokochają tiulowe firany. Te zwiewne, przejrzyste firany pozwolą się cieszyć bliskością natury bez konieczności odsłaniania okna. Firany woalowe są stosunkowo proste w utrzymaniu – jeśli podczas prania w pralce ustawimy niskie obroty wirowania, firany nie będą wymagały prasowania.

 

Żakard – klasyka i elegancja

Firany żakardowe charakteryzują się gęstym splotem i efektownymi wzorami. Wśród żakardowych firan królują modne wzory kwiatowe i roślinne ale można też spotkać wzory w stylu boho (np. pióra) czy nowoczesne, geometryczne motywy. Firany żakardowe powstają z połyskującej przędzy syntetycznej, czasem z dodatkiem naturalnej bawełny. Ich zaletą niewątpliwie jest łatwość utrzymania – możemy prać je w pralce (w niskiej temperaturze) a po odwirowaniu na niewielkich obrotach możemy zawiesić firany z żakardu bez prasowania. Wadą tego typu materiału na firany jest fakt, że w porównaniu do woalu czy tiulu – żakard szybko łapie kurz i wymaga częstszego prania.

 

Satyna – dwa oblicza firany

Firany z satyny prezentują się bardzo elegancko w każdym wnętrzu. Łatwo rozpoznamy je porównując obie strony firany – satynowa firana jest z jednej strony matowa a z drugiej połyskująca. To właśnie lśniącą stronę prezentujemy od strony wnętrza mieszkania. Niestety, by prezentować się nienagannie firany z satyny wymagają bardzo dokładnego prasowania przed powieszeniem. Jeśli nie przepadasz za tą czynnością a kochasz się w eleganckich firanach z satyny, sięgnij po firany z satyny kreszowanej.

 

Wybierając odpowiednią tkaninę na firany musimy wziąć pod uwagę usytuowanie wnętrza względem stron świata oraz dostęp do światła słonecznego. Okna od strony północnej i zachodniej warto udekorować tkaninami lżejszymi i bardziej przejrzystymi wybierając firany z woalu czy tiulu. Okna usytuowane na niskim parterze lub od ulicy udekorujmy firanami z gęstszych tkanin np. żakardu. Odpowiednio dobrana tkanina na firany i przemyślany kolor dekoracji okiennej mogą odmienić całkowicie charakter wnętrza.