Prześcieradła

Prześcieradła

Sortowanie:
Cena

Kolor

Rozmiar

Wzór

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - czyli o roli prześcieradła

Prześcieradła to ta część wyposażenia sypialni, bez której nie sposób się obejść. To ono oddziela ciało od łóżka, chroniąc skórę przed niechcianymi otarciami. Jest też swojego rodzaju barierą, która osłania tapczan przed poplamieniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jakość snu zależy od jakości prześcieradła. Te z tańszego materiału będą się wrzynać w ciało, szczypać, a w skrajnych przypadkach powodować swędzenie. Dlatego warto wybrać wysoką klasę produktu, który poprawi komfort naszego snu. 

Jakie prześcieradło wybrać?

Wybór konkretnego modelu prześcieradła w ostatecznym rozrachunku zależny jest od indywidualnych preferencji. Jednak istnieją pewne cechy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Podstawą jest materiał, z którego wykonany jest produkt. Inaczej będzie zachowywać się bawełna egipska (tzw. Makosatyna), a inaczej poliester. Szukając miękkiej w dotyku tkaniny, która dobrze pochłania wilgoć, należy wybrać frotte (tkanina pętelkowa stworzona z bawełny i poliestru). Natomiast na ciepłe letnie noce lepiej się sprawdzi prześcieradło z satyny bawełnianej. Dzięki 100% zawartości bawełny jest mniej sztywna i szorstka od zwykłej bawełny, ale bardziej przewiewna. 
Kolejnym istotnym parametrem jest gramatura, czyli liczba splecionych włókien w metrze kwadratowym tkaniny. Im gramatura jest większa, tym materiał jest grubszy, cięższy i twardszy. Prześcieradła dostępne są także w różnych wzorach i kolorach, które można dowolnie dobrać do reszty wyposażenia sypialni.
Warto też zastanowić się, czy zależy nam na prześcieradle z gumką, czy bez. Wersja z gumką ma elastyczne krawędzie, dzięki którym doskonale dopasowuje się do kształtu krawędzi łóżka lub materaca. Natomiast prześcieradła bez gumki dobrze pełnią funkcję ochronną przed zabrudzeniami. 
Rozmiar prześcieradła zależy od jego przeznaczenia. Dostępne są pojedyncze i podwójne (małżeńskie). W zależności od długości, szerokości oraz wysokości materaca, powinno się dobierać prześcieradło. Z tego względu dobrym pomysłem jest dokładne sprawdzenie wymiarów przed zakupem. Dzięki temu nie kupimy za krótkiego lub za długiego produktu. 

Jak dbać o prześcieradło

Plusem prześcieradeł wysokiej klasy jest to, że można je wielokrotnie prać. Materiał odporny jest na zniszczenia mechaniczne (rozdarcia, dziury itp.), blaknięcie czy rozszerzanie włókien. Właściwie zadbane prześcieradło jest w stanie służyć nam przez wiele lat. Wystarczy je często prać, żeby kurz i brud nie dostawały się między włókna. Nie należy używać silnych detergentów, które mają negatywny wpływ na tkaninę. Szczególnie ważny jest proces suszenia. Po rozwieszeniu prześcieradła na suszarce bieliźnianej lub elektrycznej suszarce trzeba się upewnić, że tkanina jest sucha. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu, a nawet pleśni. Wystarczy rozesłać prześcieradło po wysuszeniu, żeby odzyskało odpowiedni kształt i nie miało niechcianych zagnieceń.