Niewłaściwe przechowywanie, wilgoć w mieszkaniu to częste przyczyny pojawiania się pleśni. Dotyka ona nie tylko ścian i sufitów ale też firan, zasłon, ręczników czy pościeli w szafach. Brzydkie plamy o charakterystycznym zapachu są trudne do usunięcia ale nie jest to niemożliwe. Jeśli zmiany nie są jeszcze zbyt duże możemy spróbować się ich pozbyć zamiast wyrzucać ulubioną pościel. Nieestetyczne, śmierdzące plamy należy szybko usunąć nie tylko ze względu na ich wygląd ale przede wszystkim ze względu na zdrowie. Pleśń w mieszkaniu to cichy zabójca. Trzeba więc pozbyć się go szybko i skutecznie. Polecamy podczas pracy założyć maseczkę by zapobiec wdychaniu pleśni.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak usunąć pleśń z materiału domowym sposobem – ekologicznie 
  2. Usuwanie plam z pleśni octem 
  3. Maślanka – drugi sposób na usuwanie plam z pleśni 
  4. Usuwanie plam z pleśni sodą oczyszczoną z białych tkanin 

Usuwanie pleśni z materiału domowym sposobem – ekologicznie

Usuwanie plam z pleśni z materiałów i tkanin nie jest łatwym zadaniem i wymaga odrobinę cierpliwości. Nie trzeba jednak od razu sięgać po agresywne środki chemiczne lub wyrzucać poplamiona tkaninę. W kuchni i spiżarni mamy składniki, które możemy z powodzeniem wykorzystać i w ekologiczny sposób sprać plamy z pleśni z tkanin. Zanim zabierzemy się za usuwanie plam z pleśni domowym sposobem musimy miękką szczoteczką zeskrobać pleśń z tkaniny. Polecamy starą, miękką szczoteczkę do zębów. Po tym zabiegu czas pobawić się w domowego chemika. Poniżej podpowiadamy kilka sposobów jak ekologicznie sprać plamy z pleśni z materiałów.

Ocet – pierwszy sposób na usunięcie plam po pleśni z tkaniny

Chyba w każdej kuchni znajdziemy ocet spirytusowy. To doskonały sposób by sprać plamy z pleśni z tkaniny. Dodatkową zaletą tej metody jest wykorzystanie dezynfekujących właściwości octu. Jego zapach szybko się ulatnia, więc bez obaw możemy przystąpić do dzieła. W dużej misce łączymy zimną wodę z octem dodając na każdy litr wody pół szklanki octu. Do tak powstałego roztworu wrzucamy tkaninę i namaczamy około 6 godzin. Po tym czasie materiał wyjmujemy i pierzemy w odpowiednim programie.

Maślanka – drugi sposób jak usunąć plamy po pleśni z tkaniny

Nasze babcie mierzyły się z podobnym problemem bez dostępu do silnych środków chemicznych. Musiały same odkryć sposób jak usunąć plamy z pleśni na tkaninie. Ich sojusznikiem w tej walce okazała się maślanka. To delikatny i łagodny sposób, który pozwoli usunąć plamy z pleśni z zasłon welwetowych i innych, delikatnych tkanin. Potrzebna będzie spora liść maślanki – kilka litrów. W dużej misce namaczamy poplamioną tkaninę w maślance na minimum 12 godzin. Po tym czasie nacieramy zaplamione miejsca roztworem soli i amoniaku. Następnie tkaninę pierzemy w dedykowanym dla niej programie.

Soda oczyszczona – trzeci sposób jak usunąć plamy po pleśni z białej tkaniny

usuwanie plam z pleśni sodą oczysczoną

Soda oczyszczona słynie ze swoich właściwości oczyszczających i wybielających. Dzięki nim z powodzeniem można sprać plamy z pleśni z białego materiału. Z sody oczyszczonej i wody tworzymy rzadką pastę. Za pomocą miękkiej szczoteczki lub gąbki nakładamy ją miejscowo na plamy i bardzo delikatnie wcieramy. Pastę pozostawiamy na około pół godziny po czym materiał wkładamy do miski i zalewamy wodą dodając jeszcze trochę sody. Jeśli plama jest duża lub materiał jest grubszy wydłużamy czas działania pasty i namaczania. Całość moczymy kolejne 30 minut. Po tym czasie płuczemy materiał i gotowe.

Plamy z pleśni na tkaninach to wciąż spory problem w wielu mieszkaniach. Nawet w tych zadbanych, więc nie miejcie wyrzutów sumienia. Wilgoć  mieszkaniach, słaba cyrkulacja powietrza w szafie, niewiele światła tworzą idealne warunki dla rozwoju pleśni na tkaninach. Suszenie prania w mieszkaniu nie poprawia sytuacji. W miarę możliwości polecamy wykorzystywać słoneczne dni lub suszyć pranie w suszarkach bębnowych.