Wielkanoc to radosne i pełne kolorów święta. Ich nieodzownym symbolem są kolorowe pisanki. Wielkanocne jajka niosą ze sobą nadzieję i symbolizują odrodzenie. Dziś metody barwienia jajek wielkanocnych są bardzo proste – trochę kolorowego proszku, ocet i woda. Mimo, że gotowe preparaty  do barwienia jajek bazują na możliwych do spożycia substancjach, warto poznać domowe i ekologiczne sposoby barwienia pisanek. Te proste sposoby pozwalają uzyskać piękne kolory a jednocześnie trzymają nas z daleka od sztucznych barwników i są bezpieczne dla środowiska.

 

W tym artykule znajdziesz:

  • podpowiedź jakie jajka są najlepsze do barwienia;
  • sposób na różowe pisanki;
  • ekologiczne barwienie jajek na zielono
  • barwienie jajek na złoto i brązowo;
  • domowy sposób na żółte pisanki;
  • metody gotowania pisanek w cebuli;
  • barwienie pisanek na fioletowo;
  • ekologiczne pisanki w kolorze niebieskim;

 

Jakie jajka są najlepsze na pisanki?

Aby uzyskać piękne i żywe kolory pisanek wybieramy na nie jajka o białych lub jasnych skorupkach. Dzięki temu wybrane naturalne metody barwienia jajek zadziałają najlepiej a efekt będzie spektakularny. Pamiętaj o prostej zasadzie:

Im jaśniejsze jajko i dłuższe jego gotowanie, tym intensywniejszy kolor uzyskasz.

Zanim przystąpisz do barwienia pisanek usuń widoczny na skorupce nadruk producenta. Zrobisz to delikatnie szorując skorupkę lub przecierając kilka razy octem.

 

 

Sposób na różowe pisanki – ekologiczne barwienie pisanek

Różowe pisanki w pastelowym odcieniu kojarzą się z wiosną i pierwszymi kwiatami wiśni. Piękny odcień różowych pisanek uzyskamy gotując białe jajka w wodzie z dodatkiem kawałków buraka czerwonego lub w obierkach z tego warzywa. Pastelowo różowe pisanki powstaną tylko z białych jajek. Inne odcienie różowych pisanek otrzymamy na ciemniejszej skorupce jajka. Jajka pozostawiamy w wodzie z buraczkami do momentu osiągnięcia idealnego odcienia.

 

Ekologiczne barwienie jajek na zielono

Zielone pisanki to symbol nadziei. Pastelowe, zielone kraszanki uzyskamy wybierając jajka o białej skorupce i gotując je z dodatkiem źdźbeł ozimych zbóż, młodej pokrzywy lub w wywarze z liści szpinaku. Ugotowane jajka pozostawiamy w wywarze. Im dłuższe będzie leżakowanie tym ciemniejszy zielony kolor uzyskamy. Intensywny, głęboki odcień powstanie z barwienia jajek najpierw na niebiesko a później na żółto.

 

Barwienie jajek na złoto, żółto i brązowo metodą ekologiczną

Złoto i kolor żółty są symbolem bogactwa i dostatku. Brązowy niesie w sobie siłę i wytrwałość. Aby uzyskać domową metodą  pisanki w kolorze złotym i żółtym wybieramy jajka o białych skorupkach. Wyselekcjonowane jajka na pisanki gotujemy w wodzie z dodatkiem kory młodej jabłoni, suszonych kwiatów jaśminu lub pączków brzozowych. Pozyskanie tych materiałów nastręcza Ci trudności. Spokojnie, te same kolory uzyskasz gotując jajka na pisanki w wodzie z dodatkiem kurkumy, curry lub szafranu. Gotujemy jajka przez około 7 minut a następnie pozostawiamy w wywarze do osiągnięcia zadowalającego odcienia.

Brązowe i beżowe kraszanki otrzymasz jeśli do wody, w której będziesz gotować jajka dodasz ziarna kawy, łupinach orzechów włoskich.

Wyjątkowo intensywne brązowe, niemal czarne pisanki otrzymamy podczas gotowania jajek z wodzie z dodatkiem kory dębu. Radzimy wykorzystać w tym przypadku garnek o ciemnym wnętrzu.

 

Metody gotowania pisanek w cebuli

Łupiny z cebuli to jeden z najpopularniejszych sposobów barwienia kraszanek. W ten sposób zabarwimy lub nasycimy naturalną barwę nawet jajek z ciemną skorupką. Gotowanie jajek w cebuli możemy wykonać na 3 sposoby:

  1. Jajka ułożyć w zimnej wodzie pośród łupinami cebuli i gotować około 10 minut a następnie wystudzić w wywarze.
  2. Zagotować wodę z łupinami cebuli a następnie włożyć do niej jajka i gotować jeszcze 7 minut. Ostudzić w naparze.
  3. Łupiny cebuli gotować około 15 minut, odcedzić. Do wywaru włożyć jajka i ugotować na twardo.

 

 

Barwienie pisanek na fioletowo

Fioletowe pisanki są symbolem radości ze Zmartwychwstania i końca Wielkiego Postu. Ten oryginalny koloru uzyskamy gotując jajka w wodzie z dodatkiem łupin z czerwonej cebuli lub liści czerwonej kapusty. W zimnej wodzie umieszczamy wybrane warzywo i jaja. Gotujemy na twardo i studzimy w wywarze. Im dłużej będzie trwał proces studzenia tym intensywniejszy fiolet otrzymamy. Podobny efekt otrzymamy zamieniając czerwoną cebulę lub kapustę na czarne jagody lub suszone płatki malwy czarnej albo hibiskusa.

 

Ekologiczne pisanki w kolorze niebieskim

Niebieski kolor pisanek symbolizuje zdrowi, siłę i czystość. Ten niezwykły kolor uzyskamy tylko na jajkach o białych skorupkach. Jajka gotujemy z dodatkiem owoców jeżyn. Podobny efekt da nam wywar z czerwonej kapusty. Poszatkowane liście kapusty gotujemy przez około 15- 20 minut. Po tym czasie wkładamy do garnka ugotowane już jajka i moczymy do momentu, kiedy uznamy, że kolor jest idealnie nasycony.

 

Kolorowe, ekologicznie zabarwione jajka to idealne tło dla dekoracyjnych wzorów. Drapane wzory, malowane pisakami lub farbami dekoracje a może naklejki? Tu ogranicza nas tylko fantazja. Może w tym roku to będą doklejane piórka? A może dzieci zaszaleją z pisakami?